„Warto przyjrzeć się naszej przeszłości, aby łatwiej
i odważniej budować teraźniejszość i przyszłość”Rozpoczynamy obchody 200-lecia Gminy Wiązowna, 200-lecia jej samorządowego bytu. Po trzecim rozbiorze Polski prawobrzeżne Mazowsze znalazło się w zaborze austriackim. Koło 1795 r. powstał powiat Wiązowna, dystryktu siedleckiego, obejmujący między innymi Kamieńczyk nad Bugiem, Dobre, Stanisławów, Okuniew, Radzymin, Mińsk, Kałuszyn, Siennicę, Karczew, Kołbiel, Garwolin, Bobrowniki nad Wieprzem.

Powiat istniał do 1809 roku kiedy to Książę Józef Poniatowski pokonał austriackie wojska i przyłączył do księstwa Warszawskiego tereny powiaty Wiązowna. 6 maja 1809 roku Książę Józef Poniatowski w swojej kwaterze w pałacu w Wiązownie ogłosił odezwę „Do Polaków w zaborze austriackim” W roku 1810 zmianie uległ podział administracyjny terenów byłego zaboru austriackiego włączonych do Księstwa Warszawskiego. Na Mazowszu powstały trzy departamenty: płocki, warszawski i siedlecki. Wiązowna znalazła się w departamencie warszawskim, w powiecie siennickim, a na terenach wokół Wiązowny powstała samodzielna Gmina.

W okresie od czerwca 2009r do września 2010 obchodzić będziemy Rok Gminy Wiązowna poświęcony upamiętnieniu 200-lecia powstania Gminy Wiązowna. Inauguracja obchodów odbędzie się 20 czerwca 2009 r. w ramach Dni Gminy Wiązowna. Zapraszamy mieszkańców Gminy Wiązowna do czynnego udziału w obchodach Roku Gminy Wiązowna.


             Marek Jędrzejczak                                Magdalena Łukomska 
         Wójt Gminy Wiązowna                   Przewodnicząca Rady Gminy Wiązowna

Ulotka z okazji obchodów 200-lecia

 


 

Półmaraton Wiązowski
grafika, link do wyników półmaratonu

Sponsorzy generalni XXXIV półmaratonu Wiązowskiego

w lewo
  • logo Marwell  
  • logo Fideltronik INIGO  
  • logo Prefagbud  
  • logo Wheeler  
  • logo Nivette  
  • logo Nivette  
  • logo Nivette  
w prawo
 

Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treść informacji zamieszczonych na stronach jednostek, do których może nastąpić przekierowanie ze strony www.wiazowna.pl

W przypadku naruszenia przez administratorów tych stron praw osób trzecich, a w szczególności praw autorskich i dóbr osobistych poszczególnych osób, przekierowanie do tych stron zostanie zlikwidowane.

© 2005 - 2007 Urząd Gminy Wiązowna
Zawartość merytoryczna: e-mail urzad@wiazowna.pl

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007

 

 
Liczba odwiedzin:            Liczba osób online: